Výtěžek Tříkrálové sbírky 2014 

za Oblastní charitu Sobotka činil letos

105 070 korun

Všem, kteří se na sbírce podíleli, velice děkujeme.

              

                                     Tři králové rozdávali požehnání

                           Stejně jako v letech minulých, i letošní začátek roku patřil tříkrálovým koledníkům. Dobrovolníci, převlečení do kostýmu Tří králů obcházeli jednotlivé domy a rozdávali požehnání do nového roku. Ti, kteří byli ochotní přispět finančním příspěvkem, dostali také na oplátku drobný dárek. Ten se skládal z kadila, cukru a kalendáříků, a měl všem připomenout dary, které kdysi Tři králové předali Ježíškovi.

                         

                          Výsledky letošní sbírky předčily všechna očekávání. Jako v letech minulých, koledovalo se letos v Sobotce a přilehlém Oseku, v Libošovicích, na Mladějově, na Samšině, v Markvarticích, v Dolním Bousově a ve Skyšicích i v Řitonicích. Stejně jako celorepublikový výtěžek byl výrazně vyšší než loňského roku, i zde náš regionální výrazně vzrostl. Celkem lidé v naší oblasti, kde sbírku pořádala Oblastní charita Sobotka, darovali 105 070 korun.  Podrobná tabulka je k nahlédnutí zde.

                       Převážná část peněz bude použita na nákup zvedacího zařízení do koupelny v Domově pokojného stáří v Libošovicích. Děkujeme všem dobrovolníkům i dárcům, kteří se na letošní sbírce podíleli. Bez vstřícnosti jednotlivých měst a obcí, základních a mateřských škol, a v neposlední řadě také zaměstnanců samotného libošovického Domova pokojného stáří, kteří ochotně pomáhali koledovat, bychom sbírku nikdy nemohli uskutečnit. Opomenout nesmíme ani majitele koní, kteří tradičně přispěli ke krásné atmosféře tříkrálové sbírky.       

                      „Lidé jsou solidární a podporují charitní práci, i když média tvrdí opak. Podle počtu kasiček se dají spočítat dobrovolníci jako vedoucí a násobkem tří i počet dětí, kteří jdou v zimě obcházet domovy a požehnají obyvatelům. Podle mne je úžasné, kolik lidí se letos zapojilo, i šitím kostýmů, přípravou občerstvení pro zmrzlé děti, propagací a tak podobně. Lidé s důvěrou dávali obnos ze svých peněženek, aby pomohli prostřednictvím charity někomu, koho ani neznají. Lidé byli vstřícní, ke koledníkům, laskaví, nezapomněli dávat dětem výslužku a všichni máme krásné zážitky“ shrnula dojem se sbírky koordinátorka dobrovolníků pro Litoměřickou diecézi Veronika Vedejová.     

                       V celé republice se koledovalo do více jak devatenácti tisíc pokladniček, a výtěžek činí přes 80 milionů korun. Podrobná tabulka, kde je možné rozkliknout jednotlivé diecéze a podívat se na výnosy, je k nahlédnutí zde.

                 „Rekordní výsledek sbírky je pro nás potvrzením, že dárci vnímají naši odbornou pomoc potřebným a i v tomto roce uděláme maximum, abychom jejich očekávání naplnili,“ řekl Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika Charita ČR letos pořádala Tříkrálovou sbírku v celostátním měřítku již počtrnácté. Loňský výnos sbírky dosáhl téměř sedmdesáti sedmi milionů korun.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

              BĚHEM KOLEDOVÁNÍ SE ZAŽIJE MNOHO PŘÍHOD, NAPIŠTE NÁM, JAK SE VÁM KOLEDOVALO

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Slyšíme někde vysavač, a už se smějeme!“

                       Jsou tři. Vlastně čtyři. Tři starší děti převlečené v kostýmech Tří králů utíkají mezi novostavbami, kde sem tam ještě chybí plot nebo fasáda. Sluníčko hřeje do zad, a přestože je leden, je jarní počasí. Koledovat se dá letos dokonce bez rukavic. Červené hábity s prošitým límcem se třepetají, a velké koruny s písmeny naznačujícími jména Kašpar, Melichar a Baltazar oznamují, že je svátek Tří králů. Vlastně červení jsou jen dva „ Michala jsme omilostnili, nechtěl dlouhou sukýnku jako holky, tak má jen kratší variantu bílého převleku, takového, který nosí mladí ministranti v kostele při bohoslužbách“ , říká maminka oněch dvou králů, která je má při koledování na starost.

                      Letos koledují poprvé, a moc je to prý baví. Nejvíce legrace si užili ve velkém paneláku, ale dostat se do něj nebylo vůbec jednoduché. Na zvonky dole nikdo kromě paní v horním patře nereagoval, a ta křičela, že dolu v žádném případě nepůjde, protože bydlí vysoko. Už to vypadalo, že se snad ani nedostanou dovnitř, když najednou začala z dálky volat starší paní: “ Nebojte, já vám otevřu, a tady máte taky ode mne příspěvek.“ Otevřela jim vchodové dveře, a do kasičky složila papírovou dvě stě korunu. Na oplátku si odnášela letáček, informující na co právě přispěla, a drobný dárek v podobě cukru, kadidla a kalendáříku na rok 2014. Tyto symbolické předměty mají lidem připomenout dary, které kdysi malému Ježíškovi předali opravdoví králové.

                  „Zvonily jsme vždy na patře na všechny byty naráz , ale než jsme se dostali ke zvonkům, tak se ozval například vysavač, nebo rozštěkal pes, a my čekali, až se hluk utiší, abychom mohli konečně zazvonit a začít zpívat,“ dodává vedoucí skupinky, paní Ilona. Vesměs byly ale reakce lidí pozitivní. Koledníci zpívali, rozdávali dárečky, šířili evangelium Tří králů, a koledovali pro dobrou věc, a to je hřálo u srdíčka. „ Někde nám třeba neotevřeli, anebo jen na škvírku přes řetěz, pán vystrčil pěticentimetrovou dírkou prstíky jako Jezinky v pohádce o Smolíčkovi, vzal leták, kouknul na něj, prohlásil: „ach jo“, a ještě mezi dveřmi ho zmačkal a zaklapl,“ vzpomíná na koledování nejen Markétka, která šla za Baltazara.

                 Už teď se děti těší na příští rok. „ Kostýmy hezky složíme do krabic, uložíme na půdu, a za rok s námi zase můžete určitě počítat,“ loučí se s širokým úsměvem vedoucí skupinky, a předává mi kasičku s vykoledovaným obnosem.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I symbolická koruna má smysl!

                   Chodí tudy již léta. Zazvoní nebo zaklepou, většinou dobře vědí, kdo, v kterém domku bydlí. A ptáte se kdo? Řeč je o Třech králích. Respektive o kolednících, kteří jako Tři králové každoročně na začátku ledna koledují, a roznášejí požehnání do nového roku. Někdo si nechá ochotně napsat na dveře symboly K+ M+B a letopočet, jiný zase radikálně odmítá, že to přece nebude pak umývat. Reakce jsou různé, ale vesměs pozitivní.      

                    „ Letos nám počasí opravdu přálo, je krásně teplo, a můžeme tak bez větších problémů obejít i dlouhé ulice. Když mrzne, fouká, nebo chumelí, dlouho se venku vydržet nedá. Zvlášť, když jsou s námi malé děti,“ říká na úvod vedoucí skupinky koledníků.

                    Jejich kroky vedou mimo jiné i k rodinnému domku, kde vykoukne překvapený pán, a se zájmem poslouchá tříkrálové povídání. Když si vše pozorně vyslechne, pouští se s vedoucím skupinky do diskuze, a zamotá do ní vše. Politiku, církevní restituce a majetek, zkrátka diskuze nebere konce. Koledníci jsou však trpěliví, a ochotně se snaží vše vysvětlit. Po delší chvilce se pán odebírá zpět domů, ale dveře nechává otevřené. „ Mysleli jsme si, že šel třeba pro manželku, aby si také vyposlechla naše koledování, nebo možná přispěla do rozhovoru svým názorem, ale překvapivě se vrátil s peněženkou,“ doplňuje jeden z koledníků. Pán lovil chvilku v peněžence, a pak vytáhl jednu korunu českou a řekl: „ Tak tady je ta symbolická koruna, co jste na začátku říkali, že stačí, když přispějeme,“ říká a vhazuje tu malou kulatou korunku do kasičky. Vzápětí sahá ale do peněženky znovu, a tentokrát z ní vytahuje padesátikorunu, a s dovětkem, že to je příspěvek od něj, nikoli jen nějaký symbolický, padá kovová mince také do naší tříkrálové kasičky.

               Koledníci odcházejí po rozloučení od domu a hřeje je u srdce, že i tento dům obdařili požehnáním a zase to mělo smysl!

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 

podpořte nás svým nákupem

Věděli jste, že provoz našich služeb můžete podpořit nákupem na internetu? A přitom nezaplatíte ani o korunu navíc.

 

 Více informací naleznete zde: Givt

Děkujeme